Kontakt
    
Menu
 


Licznik
gości: 693783
Witamy na stronie Urzędu Gminy Świętajno
Dzień Matki
29.05.2015.

D Z I E Ń    M A T K I

     Mama jest najważniejszą osobą każdego dziecka. Dlatego Gminny Ośrodek Kultury wraz z dziećmi uczęszczającymi na zajęcia zorganizował "Dzień Matki" by uczcić ten jakże ważny dzień i ukazać naszą wielką miłość do Mam.
    Spotkanie prowadzili Iga Górska wraz z Łukaszem Basistą, a spektakl rozpoczął się od pokazu mody symbolizujący nasze mamy w róznych sytuacjach życiowych, od stroju pt. "wypad do koleżanki" przez "wyjazd do Myszyńca na rynek", "wypad na zakupy do Tyrolskiej" do mamy walentynki". Po pokazie nadszedł czas na poezję, wiersze dla mam recytowali chłopcy wraz z młodszymi koleżankami. Kolejnym etapem spotkania był wzruszający występ solistek z Kreoli Natalii Rzepki oraz Juli Rutkowskiej, a następnie występ taneczny dziewczynek z GOKu we własnej aranżacji. Całość zamknął wspólny wiersz występujących dzieci. Po przedstawieniu podopieczni wręczyli swoim mamom własnoręcznie zrobione ordery (tworzone na zajęciach z rzeźby) i razem z mamami i gośćmi zasiedli do stołów. Gminny Ośrodek Kultury przystroił salę i wraz z jubilatkami przygotował poczęstunek.

 DM1.jpg

DM2.jpg

DM3.jpg

DM4.jpg

DM5.jpg

DM6.jpg

DM7.jpg

DM8.jpg

DM9.jpg

DM10.jpg

DM11.jpg

DM12.jpg

DM13.jpg

DM14.jpg

DM15.jpg

DM16.jpg

 
II Gminne Forum Gospodarcze w Gminie Świętajno
26.05.2015.

 II Gminne Forum Gospodarcze w Świętajnie

   W poniedziałek 25 maja 2015 r. o godz. 14.00 w Sali posiedzeń Rady Gminy Świętajno odbyło się II Gminne Forum Gospodarcze. Na spotkanie z resortem finansów RP. przybyli przedsiębiorcy z gminy Świętajno oraz Wójt Gminy Dźwierzuty p. Marianna Szydlik i Skarbnik Gminy Rozogi p. Dorota Pszczółkowska . Rozmowy o gospodarce, planach i innowacjach ministerstwa finansów poprowadził p. Janusz Cichoń - Sekretarz w Ministerstwie Finansów, główny rzecznik dyscypliny finansów, poseł RP, członek Komisji Sejmowej Finansów Publicznych. Nowelizację w rozliczeniach z fiskusem, ideę "asystenta podatkowego" dla nowych firm, przedstawiły panie: Małgorzata Targalska - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie oraz jej zastępca - Iwona Chojnicka. Trudne sprawy finansów publicznych i polityki podatkowej zawsze nasuwają szereg spostrzeżeń i budzą emocję. Przybyli na spotkanie przedsiębiorcy zgodnym głosem mówili o zawiłości polskiego prawa podatkowego, wskazując, że jest to jedna z najbardziej znaczących przeszkód w rozwoju gospodarczym, "My chcemy płacić podatki, tylko  wszystko powinno być jasno określone" - zwracał się do ministra Cichonia Dariusz Rokicki, przedsiębiorca z branży drzewnej w Świętajnie. Emigracja młodych za granicę, brak ludzi do pracy przy jednocześnie wysokim bezrobociu , to pytania najczęściej  kierowane do ministra.
  F1.jpg
F2.jpg
F3.jpg
F4.jpg
F5.jpg
 
   Istotą Forum Gospodarczego w Gminie Świętajno jest dialog ze wszystkimi ministerstwami rządu RP, wspólne analizowanie potrzeb i problemów. Sama rozmowa nic nie zmieni, ale spotkania twórców ustaw i rozporządzeń z ludźmi, do których są  adresowane, są dziś wręcz niezbędne. To nasz głos, nasz punkt widzenia i warto skorzystać z każdej okazji, aby o ważnych dla przedsiębiorców sprawach mówić głośno. 

Krzysztof Kolczyński

 
Produkt Warmii i Mazur
20.05.2015.

PRODUKT  WARMII I MAZUR

    Po raz IV 18 maja 2015 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie odbyła się Uroczysta Gala wręczenia certyfikatów "Produkt Warmii i Mazur". Wspólne budowanie marki produktu charakteryzującego nasz region, określanie jakości, która jest naszą dumą, towarzyszy samorządowi województwa od samego początku i jest doskonałą szansą do promocji  zarówno twórców jak i miejsc gdzie powstają produkty. Gmina Świętajno ma w tym projekcie szczególne osiagnięcia. Od stycznia 2015 r. byliśmy nieformalnymi ambasadorami idei projektu w Powiecie Szczycieńskim. Nasi producenci i twórcy uzyskali 12 certyfikatów opatrzonych prestiżowym znakiem jakości "Produkt Warmii i Mazur".

G1.jpg
G2.jpg
G3.jpg
G4.jpg
G5.jpg
G6.jpg
G7.jpg
G8.jpg
G9.jpg
G10.jpg
G11.jpg
G12.jpg

Laureaci w kategorii produkt:
- pan Jerzy Olszówka ze Spychowa - certyfikowany - Hamak
- pan Adam Matusiak ze Spychowa - certyfikowany - przecinak do bel sianokiszonki
- pan Marcin Prychodko ze Świętajna - certyfikowana  - deska recyklingowa
- pan Bogdan Kosakowski ze Świętajna - certyfikowana - "mazurska deska" - podłoga
są znani w całym  regionie, podobnie jak laureaci w kategorii wydarzenia:
- Fundacja "Kreolia" z Jerutek - certyfikowane dwa wydarzenia w kulturze
- Stowarzyszenie Przyjazne Spychowo -certyfikowane dwa wydarzenia w kulturze
- pan Krzysztof Krzyżewski - certyfikowany  - ogólnopolski turniej scrabble
- Urząd Gminy Świętajno - II Międzynarodowy Festiwal Kultur w Spychowie
GRATULACJE !

Krzysztof Kolczyński

 
II Międzynarodowy Festiwal Kultur
20.05.2015.

II Międzynarodowy Festiwal Kultur

   16 maja 2015 r. w Spychowie odbył się II Międzynarodowy Festiwal Kultur. Na deskach amfiteatru młodzi artyści z Polski, Rosji, Litwy, Estonii oraz programu Deutsch-Wagen-Tour - Goethe-Institut, porwali widzów w zaczarowany świat tańca i śpiewu, prowadząc od słowiańskiej mitologii po codzienność mazur. W duchu pokoju, przyjaźni i zrozumienia, z chlebem roznoszonym pomiędzy ludzi upływał czas. Zadziwiającym pokazom na scenie towarzyszył klimat wokół, stworzony przez ludzi nie pospolitych, których pasja ubogaca na co dzień życie mieszkańców gminy i jest naszą wizytówką nie tylko w regionie ale w Polsce i za granicą.

N1.jpg
N2.jpg
N3.jpg
N4.jpg
N5.jpg
N6.jpg
N7.jpg
N8.jpg
N9.jpg
N10.jpg
N11.jpg
N12.jpg
N13.jpg
N14.jpg
N15.jpg
N16.jpg
N17.jpg
N18.jpg
N19.jpg
N20.jpg
N21.jpg

Festiwal zorganizowali: Gmina Świętajno, Europejskie Centrum Dialogu  Współpracy i Wymiany Kultur, Warmińsko-Mazurskie Centrum Wspierania Inicjatyw Lokalnych i Promocji Regionu w Piasutnie, Stowarzyszenie Przyjazne Spychowo, OSP Spychowo. Kulturę Mazur prezentowali: Fundacja "Kreolia" z Jerutek, Sołtys i Rada Sołecka ze Spychowa, Stowarzyszenie /komitet założycielski/ "Aktywne Jerutki", Stowarzyszenie "Kolonia na Szkwą" oraz Karczma Leśniczanka z Wielbarka.
Gośćmi  honorowymi byli: Kazimierz Abramczyk I Prus Rzeczypospolitej - Największy Babiarz - Mecenat Kultury Prusów w Polsce. Hubert Kornatowski wraz z czambułem tatarskim - profesjonalne koło historyczno-rekonstrukcyjne kultury tatarskiej w Polsce. Andrzej Zawrotny - artysta malarz z Powałczyna.
Wszystkim Państwu - najserdeczniejsze podziękowania za uczestnictwo i przybycie.

Krzysztof Kolczyński

 
Powiatowe Dni Ochrony Przeciwpożarowej
19.05.2015.
POWIATOWE  DNI  OCHRONY  PRZECIWPOŻAROWEJ
   Gospodarzem tegorocznych obchodów Powiatowych Dni Ochrony Przeciwpożarowej w dniu 17 maja była Gmina Świętajno.
Obchody rozpoczęto orszakiem ulicami Świętajna przy dźwiękach orkiestry z Płośnicy. Mszę Świętą w intencji strażaków celebrowali: proboszcz Parafii Św. Andrzeja Boboli Krzysztof Witwicki, ks. Krzysztof Bucik oraz ksiądz senior Edward Koperwas.
W uroczystości udział wzięli strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Szczycieńskiego, strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie oraz Ochotnicze Straże Pożarne Gminy Świętajno.
Na uroczystość przybyli: Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego Sylwia Jaskulska, Przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie Arkadiusz Turalski, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie Adam Krzyśków, Członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Józef Zapert, Wicestarosta Szczycieński Marcin Nowociński, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie Mariusz Gęsicki, Wójtowie Gmin z Powiatu Szczycieńskiego, Radni Rady Powiatu i Radni Rady Gminy Świętajno.
Po Mszy Świętej odbył się uroczysty apel na którym wręczono odznaczenia i awanse. W okolicznościowych wystąpieniach: Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego - Wójta Gminy Świętajno Alicji Kołakowskiej oraz zaproszonych gości podkreślano trud, wagę i znaczenie profesji strażackiej oraz dziękowano za codzienną gotowość do niesienia pomocy w potrzebie. 
powiatowe1.jpg
powiatowe2.jpg
powiatowe3.jpg
powiatowe4.jpg
powiatowe5.jpg
 powiatowe6.jpg
powiatowe7.jpg
powiatowe8.jpg
powiatowe9.jpg
powiatowe10.jpg
powiatowe11.jpg
powiatowe12.jpg
powiatowe13.jpg
powiatowe14.jpg
powiatowe15.jpg
powiatowe16.jpg
powiatowe17.jpg
powiatowe18.jpg

 
Ludzie którzy zmieniają świat!
12.05.2015.

Ludzie którzy zmieniają świat!

W życiu społeczno-kulturalnym  gminy Świętajno pojawia się nowa organizacja. 7 maja
w czwartek o godzinie 19.00 w Jerutkach, Komitet Założycielski Stowarzyszenia ,,Aktywne Jerutki’ zorganizował robocze spotkanie, na którym zainteresowano się  wizerunkiem wsi, a konkretnie obiektami oznaczonymi tabliczką „Zabytek”, czyli znanymi mieszkańcom gminy budowlami, na których renowację nie ma pieniędzy, a które na naszych oczach przestają istnieć.

Młodzi pasjonaci: Karolina Ślubowska, Sebastian Cudnoch, Sławomir Pałaszewski i Jerzy Cudnoch, postanowili przeciwstawić się tej sytuacji i w swojej wsi ocalić od zniszczenia okazały budynek byłej Plebani. Właścicielem budynku jest Rzymskokatolicka Parafia p. w. Św. Andrzeja Boboli w Świętajnie. Gospodarz ks. kan. Krzysztof Witwicki do pomysłu odbudowy i przeznaczenia na cele wiejskiej społeczności odniósł się z przychylnością i zrozumieniem. ,,Dzisiaj parafia nie potrzebuje tego budynku do celów ekumenicznych, nie ma problemu udostępnić go w wieloletnią dzierżawę ,,Stowarzyszeniu”- powiedział na spotkaniu w Jerutkach. Wsparcie obiecuje gmina Świętajno, obecny na spotkaniu p. Maciej Templin Kierownik Referatu Technicznego U. G. Świętajno zorganizuje pomiar i plan pomieszczeń. Wójt Alicja Kołakowska stwierdziła, że choć odbudowa będzie długa i kosztowna, miejsce zasługuje na rewitalizację i baza socjalno-noclegowa, jaka dzięki temu zostanie uzyskana jest przy obecnej dynamice rozwoju kultury w Jerutkach bardzo potrzebna zarówno mieszkańcom, organizacjom pozarządowym jak i samym turystom. Szacunek do historii i budowanie wizerunku na jej bazie jest bardzo ważnym elementem życia. Jesteśmy spadkobiercami wielkiego dziedzictwa kultury i mamy obowiązek wszędzie tam, gdzie jest to możliwe ocalać od zapomnienia to, co pozostawiły po sobie poprzednie pokolenia. Podobnie myśli obecna na spotkaniu p. Joanna Gawryszewska prezes Fundacji ,,Kreolia” , która w Jerutkach organizuje szereg ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych.

Problem niszczejących obiektów zabytkowych jest odczuwalny w wielu płaszczyznach naszego życia. Ochrony i szacunku wymagają stare cmentarze, a nad ich ogrodzeniem pracuje już zespół gminy Świętajno. Mazurskie chaty, urzekające pięknem, opuszczone przez ludzi, bez znalezienia środków i naszej pomocy utracimy na zawsze. 

plebania.jpg

                                                                                            Krzysztof  Kolczyński
 
Warsztaty szkoleniowe dla dzieci z rzeźbienia
10.05.2015.

Warsztaty szkoleniowe dla dzieci z rzeźbienia.
   Dnia 06.05.2015 r. w Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty szkoleniowe dla dzieci z rzeźbienia. Jest to pierwszy element trzy etapowych spotkań,które poprowadził Michał Grzymysławski.
Celem spotkania było przybliżenie dzieciom temetyki, sposobów rzeźbienia, od gliny poprzez drzewo, żelazo do gipsu. Ukazanie narzędzi używanych w czasie tworzenia oraz ich używania. Dzieci mogły obejrzeć wykonane już wcześniej przez innych prace. Tematem pracy był "Order dla mojej mamy".
Pierwszy etap obejmował pogadankę na temat rzeźbienia, metod jej wykonywania, używanych narzędzi, prezentacji prac. następnie został okreslony przedmiot pracy oraz podopieczni dostali potrzebne narzędzia oraz glinę do wykonania zadania. Na początku uczniowie tworzyli szkic swojego dzieła kredkami na kartach, aby kolejnie budować matrycę pod rzeźbę wzorując się na szkicu. Dzieci zaczęły wylepiać swoje wzory z gliny w plastikowych foremkach używając przeróżnych przyrządów. Instruktor pomagał uczniom oraz nadzorował ich dzieła. Gdy każdy z podopiecznych miał już gotowy projekt, został on zabezpieczony w oczekiwaniu na kolejne spotkanie.

 

rzezba2.jpg
rzezba1.jpg

 

 

 
WARSZTATY KULINARNE
08.05.2015.
Gdzie kucharek sześć...
 
   Gminny Ośrodek Kultury w Świętajnie  przygotował dwudniowe warsztaty kulinarne dla dzieci. Pierwszego dnia dzieci uczyły się w jaki sposób można szybko przygotować blok czekoladowy - deser na zimno. Składnikami potrzebnymi do wykonania dania były: kakao, masło, cukier, mleko w proszku i ciastka. Na początku wykonano polewę czekoladową, do której kolejno dodano masło i rozdrobnione ciastka. Następnie dzieci na przygotowanej folii wyłożyły zrobioną masę i wstawiły na godzinę do lodówki, aby zastygła. Gdy blok był już gotowy został pokrojony i dzieci próbowały swojego dzieła.
Kolejny dzień kulinarny polegał na przygotowaniu rogalików. Stworzenie tych przysmaków bazowało na przyrządzeniu ciasta drożdżowego oraz ugotowaniu budyniu. Dzieci własnoręcznie zawijały budyń w drożdżowe ciasto formując rogaliki. Następnie zostały one upieczone, obsypane cukrem pudrem i skosztowane przez uczniów warsztatów.
Zajęcia minęły w radosnej i smacznej atmosferze.
kulinaria1.jpg
kulinaria2.jpg
 
WIZYTA PARLAMENTARZYSTÓW
04.05.2015.
WIZYTA  PARLAMENTARZYSTÓW

W dniu 29 kwietnia 2015 r. gminę Świętajno odwiedziło dwóch parlamentarzystów: Marek Konopka - Senator Rzeczpospolitej Polskiej - Zastępca Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Andrzej Orzechowski – Poseł RP i Przewodniczący Komisji Cyfryzacji i Administracji, członek Sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Spotkanie zorganizowano w ramach współpracy samorządu Świętajna z przedstawicielami władzy ustawodawczej i dotyczyło ono najważniejszych spraw i trudności, z jakimi boryka się gmina. Szerokopasmowy Internet, ograniczenia inwestycyjne związane z obszarami chronionymi występującymi na terenie gminy Świętajno, stan dróg i możliwości pozyskania środków na ich budowę, były głównymi tematami rozmów. Goście odwiedzili Spychowo, zapoznając się z uwarunkowaniami i infrastrukturą miejscowości oraz Zakład Przetwarzania Odpadów w Świętajnie - Firmę „DBAJ” Marcina Prychodko.  Właściciel zapoznał parlamentarzystów ze specyfiką zakładu, zwracając uwagę na zagrożenie zamknięcia oraz brak możliwości inwestowania i rozwoju zakładu. Podział województwa warmińsko-mazurskiego, w myśl którego gmina Świętajno, Wielbark, Rozogi, Szczytno, Piecki, Mrągowo i inne gminy, zobowiązane będą dostarczać odpady do spalarni w Olsztynie, spowodował, że  zakład w Świętajnie działa w obecnej formie do czasu wybudowania spalarni w Tracku koło Olsztyna.  Tona śmieci w Świętajnie u  p. Marcina Prychodki kosztuje 190 zł, a powstająca spalarnia w Olsztynie określiła koszt na 350 zł za  1 tonę.  Do tego należy dodać koszt transportu.  Konsekwencją będzie wzrost ceny, jaką zapłacą mieszkańcy, także gminy Świętajno. Właściciel ubolewał, że dobrze prosperująca firma i ewidentny  interes ekonomiczny, nie znalazły uznania w oczach  władzy dokonującej podziału naszego województwa  w związku ze wskazaniem miejsc, do których gminy mają obowiązek dostarczać śmieci.  Trudny temat zdominował spotkanie w zakładzie „DBAJ”, a wszyscy zgodnie stwierdzili, że zwłaszcza dzisiaj, w dobie ubożenia naszego społeczeństwa, istotne jest poszukiwanie takich rozwiązań, które nie będą generowały wysokich kosztów życia mieszkańców. Wizyta była nie tylko pochyleniem się nad najbardziej istotnymi sprawami  w gminie, ale w jej wyniku wstępnie ustalono konieczność zorganizowania spotkania dla rolników i hodowców z terenu gminy z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  w ramach Gminnego Forum Gospodarczego.

Krzysztof  Kolczyński

 

Parlamentarzysci.jpg

 

 
Mobilny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich
21.04.2015.

     Dnia 20.04.2015 r. w sali posiedzeń Rady Gminy Świętajno rozpoczął pracę Mobilny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich.
Dyżur eksperta pełniła p. Agnieszka Kowalczyk - Inspektor Departamentu Koordynacji Promocji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, specjalista ds. Funduszy Europejskich.
Na pierwsze spotkanie zaproszono przedstawicieli organizacji  pozarządowych. Indywidualne konsultacje z ekspertem dotyczyły weryfikacji planów i zamierzeń poszczególnych organizacji ubiegających się o wsparcie finansowe na konkretne własne pomysły.
W ramach współpracy z Urzędem Marszałkowskim, informowanie o funduszach i  wsparcie merytoryczne specjalistów będzie organizowane w Gminie Świętajno dla wszystkich grup zawodowych na cyklicznych spotkaniach. 

 

Punktmobilny.jpg

Chcemy, aby uruchomionym środkom w drugim półroczu br. towarzyszyła wiedza o tym, jak, gdzie i na co można skorzystać.

Krzysztof Kolczyński
Organizator
Mobilnego Punktu Informacyjnego
Gmina Świętajno

 
Koncert
31.03.2015.

Koncert zespołu "Ładuszki"
   Sala  gimnastyczna  wypełniona  uczniami  szkoły podstawowej i młodymi gimnazjalistami. Na twarzach uśmiech i zaciekawienie, wspólna zabawa i śpiewanie. Wzajemne poznanie młodych ludzi i sąsiadujących kultur. taką nietypową przygodę spotkania z mitologią słowiańską zorganizowała dyrektor Szkoły Podstawowej im. Ignacego Krasickiego w Świętajnie.
Koncert grupy "Ładuszki" - córy mitologicznej Bogini Łady ze Swietłogorska przypomniał prastare słowiańskie tradycje. Gospodarze spotkania  p. Irena Anielska  dyrektor Szkoły Podstawowej i p. Wioleta Janowska  dyrektor Gminnego Zespołu ds. Oświaty w Świętajnie zadbali o doskonałą atmosferę i zaprosili gości na II Międzynarodowy Festiwał Kultur 16 maja w Spychowie.

Laduszki1.jpg
Laduszki2.jpg
Swoich sił spróbowali nasi gimnazjaliści.
Laduszki3.jpg
Laduszki4.jpg
Uczniowie podstawówki odważnie uczestniczyli w zabawie.
Laduszki5.jpg
Laduszki6.jpg
Do wspólnej zabawy ruszyła publiczność.
Laduszki7.jpg
Laduszki8.jpg
Laduszki9.jpg
Laduszki10.jpg
Laduszki11.jpg
 
Koncert pod przewodnictwem - p. Małgorzaty Zykowej   (Маргарита Зыкова)   odbył się 30 marca 2015 r. o 12.00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej przy ul. Mickiewicza 13 w Świętajnie. Żywą muzyką bawił p. Michał Własow (Михаил Власов)  a gośćmi honorowymi były zasłużone dla polskiej kultury panie: Katarzyna Bielik (Екатерина Белик) i Irena Mamajewa (Ирина Мамаева)

Przyjazd grupy "Ładuszki" - zorganizowali Swietłana i Krzysztof Kolczyńscy. 

 

 
Partnerstwo Dębomir
12.03.2015.

       W dniu 11 marca 2015 r. o godzinie 18.00 w sali Posiedzeń Rady Gminy Świętajno odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na terenie Gminy Świętajno.
Uczestnicy zaprezentowali, czym żyją stowarzyszenia i z jakimi borykają się problemami. Rozpoczynający się nowy sezon dofinansowania ze środków UE, możliwości i wsparcie logistyczne zreferował pan Błażej Myślak pracownik Urzędu Marszałkowskiego Wydziału Koordynacji Promocji. Ustalono, że w naszej gminie powstanie mobilny punkt informacyjny funduszy, a pierwszy dyżur ekspertów udzielających bezpłatnego wsparcie w sprawach projektów o dofinansowanie, odbędzie się w drugiej połowie kwietnia.
O źródłach dofinansowań działalności społecznej stowarzyszeń mówili: Pan Piotr Szopiński - Zastępca Wójta i  Pani Anna Spanialska - pracownik UG zajmujący się organizacjami pozarządowymi.
Zebrani opowiedzieli się za reaktywacją porozumienia "Partnerstwo Dębomir" , którego praktyczne działanie można będzie zobaczyć już 16 maja w Spychowie na II Międzynarodowym Festiwalu Kultur.

Debomir.jpg

Wszystkim członkom i pasjonatom stowarzyszeń z naszej gminy ogromne podziękowania za zaangażowanie
i wielką pracę, oraz najserdeczniejsze  życzenia samych sukcesów i wytrwałości.

                                                                                                             Krzysztof  Kolczyński

 
Asystent
19.01.2015.
asystent.jpg  

 


Szanowni Państwo
  Zwracam  się   z  uprzejmą   prośbą   do  wszystkich   przedsiębiorców prowadzących  swoją  działalność  na obszarze Gminy Świętajno, firm  dużych i  znanych  na  rynku  i   tych  małych jednoosobowych,  do   producentów, handlowców i świadczących usługi rzemieślników, o przystąpienie do gminnego programu pod  nazwą   Gminny Bank   Danych  Przedsiębiorczości.
Produkcja - Handel - Usługi 

    Zadaniem tego instrumentu jest usprawnienie relacji pomiędzy wytwórcami a klientami, szybszy dostęp klientów do towarów i usług oraz propagowanie wiedzy o ofertach dostępnych na rynku. Producentom i tym, którzy świadczą usługi, stwarza możliwoć poznawanie i szerszego oddziaływania na rynki: regionalny, ogólnopolski oraz rynki zagraniczne.
   Gminny Bank Danych Przedsiębiorczości, to informacje o Państwa firmie, działalności, formie i specjalizacji. To informacje o tym, co produkujecie, jakie są możliwości ofertowe Waszej firmy. Czy produkcja i usługi mogą być realizowane u klienta.
    Informację o Państwa działalności chcemy prezentować w całej Polsce i poza jej granicami. Gminny Bank Danych Przedsiębiorczości. Produkcja - Handel - Usługi  będzie częścią budowanej na poziomie gminy Strategii Rozwoju Gminy Świętajno na lata 2015 - 2020. Gminny Bank Danych Przedsiębiorczości zawierać będzie również dane inwestycyjne, w tym dane gospodarczo-przemysłowe, będące podstawą do tworzenia nowych miejsc pracy. Celem nadrzędnym jest podnoszenie jakości i warunków życia mieszkańców gminy. Bardzo ważnym elementem tego planu jest dobra kondycja przedsiębiorców, handlowców i rzemieślników naszej gminy. Chcemy, aby to Państwo byli główną siłą wspierającą i zachęcającą inwestorów z zewnątrz w branżach, które nie zagrożą naszemu lokalnemu biznesowi.
Proszę o zapoznanie się z ankietą i wypełnienie oraz odesłanie jej do 30 stycznia 2015 r. na adres e-mail: biznes@swietajno-ug.wwm.pl lub pocztą na adres:
Urząd Gminy
Krzysztof Kolczyński
12-140 Świętajno
ul. Grunwaldzka 15
ankieta do pobrania
    W ramach projektu powiatowego powstaje nowa strona internetowa Urzędu Gminy Świętajno, a w niej miejsce na informacje o przedsiębiorcach i dla przedsiębiorców, tj. przetargi, dofinansowania, projekty innowacyjne i szkolenia. warunkiem bezpłatnego udziału w projekcie jest prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Gminy Świętajno.
                                                                  Serdecznie zapraszam
                                                                  Krzysztof Kolczyński
                                                                  Asystent Wójta Gminy Świętajno
                                                                  ds. kreowania przedsiębiorczości
 
Koncert
19.01.2015.

    W niedzielę 18 stycznia kościoły w Spychowie i Świętajnie gościły uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej z Olsztyna. Na osiemdziesiąty czwarty koncert w tym roku szkolnym młodych artystów, przyjechał Pan Andrzej Borkowski, nieoceniony pedagog i wicedyrektor szkoły. Barwny pokaz dorobku europejskiej kultury wiodła, akompaniując na pianinie - pani Ewa Wankiewicz,a nad całością czuwała wnikliwie pani Anna Jundziłł.

muzyczna1.jpg

muzyczna2.jpg

muzyczna3.jpg

muzyczna4.jpg

muzyczna5.jpg

muzyczna6.jpg

muzyczna7.jpg

muzyczna8.jpg

muzyczna9.jpg

muzyczna10.jpg

muzyczna11.jpg

muzyczna12.jpg

muzyczna13.jpg

Koncert zorganizowali:
Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Spychowie - ks. Mirosław Lango, Parafia Św. Andrzeja Boboli w Świętajnie - ks. Krzysztof Witwicki, Europejskie Centrum Dialogu Współpracy i Wymiany Kultur - Swietłana Kolczyńska, Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych i Promocji Regionu w Piasutnie - Lila Borkowska w ramach cyklu "Droga do Gwiazd" , spotkań ze wschodzącymi i znanymi gwiazdami estrad.
Autorstwo programu - Krzysztof Kolczyński

 
Z wizytą u 102-latki
31.12.2014.
Z wizytą  u 102 - latki
   Jak co roku przed Świętami Bożego Narodzenia Wójt Gminy Świętajno Pani Alicja Kołakowska wraz z kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej  Ewą Gronowską, pracownikiem socjalnym Dorotą Kopciał oraz kierownikiem USC Lilianą Napiórkowską odwiedziła najstarszą mieszkankę gminy Panią Bronisławę Gejda. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze i było okazją do wielu ciekawych wspomnień Pani Bronisławy.
Pani Bronisławie życzymy dużo zdrowia, pogody ducha a także radości i miłości bliskich na kolejne lata.
102a.jpg
102b.jpg
102c.jpg
102d.jpg
 
Koncert Zespołu Vilonella
29.12.2014.
   21 grudnia 2014 r.  w Świątyniach w Spychowie i Świętajnie odbyły się uroczyste koncerty zespołu muzyki dawnej "Вилланелла
Z bozonarodzeniowym podarunkiem dla mieszkańców i gości gminy Świętajno przybyli młodzi, ale już bardzo znani w Europie artyści z Kalininngradu, pod batutą Pani Katarzyny Bielik.
Rozbrzmiewała muzyka największych mistrzów XIII i XIV wieku. W świąteczny nastrój wprowadziły słuchaczy najpiękniejsze kolędy polskich i europejskich kompozytorów ery renesansu, po polsku, niemiecku, włosku, łacinie, w języku starocerkiewnym i po rosyjsku.                                 
vilonella1.jpg
vilonella2.jpg
vilonella3.jpg
vilonella4.jpg
vilonella5.jpg
vilonella6.jpg
vilonella7.jpg
vilonella8.jpg
vilonella9.jpg
vilonella10.jpg
vilonella11.jpg
vilonella12.jpg
vilonella13.jpg
vilonella14.jpg
Koncert zorganizowali:
Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Spychowie - ks. Mirosław Lango, Parafia Św. Andrzeja Boboli w Świętajnie - ks. Krzysztof Witwicki, Europejskie Centrum Dialogu Współpracy i Wymiany Kultur - Swietłana Kolczyńska, Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych i Promocji Regionu w Piasutnie - Lila Borkowska, w ramach cyklu "Droga do Gwiazd" , spotkań ze wschodzą cymi i znanymi gwiazdami estrady.
Autorstwo programu - Krzysztof Kolczyński

 
 
Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na terenie Gminy Świętajno
13.11.2014.
Innowacyjna.JPG                                                                                                                                                                       unia.JPG

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 - 2013
"Dotacje na Innowacje" "Inwestujemy w Waszą przyszłość"

"Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na terenie Gminy Świętajno"

     W dniu 09.09.2014 r. Gmina Świętajno rozpoczęła proces rekrutacji dla osób zainteresowanych przystąpieniem do udziału w projekcie, który poprzedzony był akcją promocyjno-informacyjną. Do dnia 30.09.2014 r. zostało złożonych 60 formularzy zgłoszeniowych, z których komisja rekrutacyjna wyłoniła 40 z największą ilością punktów, zgodnie z kryteriami  zawartymi w regulaminie rekrutacji. Pozostałych 20 uczestników umieszczono na liscie rezerwowej.
     Dnia 5 listopada 2014 odbyło się uroczyste podpisanie umów przedwstępnych o przystąpieniu do współrealizacji projektu "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na terenie Gminy Świętajno".

wykluczeni1.jpg

wykluczeniu2.jpg

wykluczeni3.jpg

wykluczeni4.jpg

 
Złote i Szmaragdowe Gody
28.10.2014.
ZŁOTE  I   SZMARAGDOWE  GODY  W GMINIE ŚWIĘTAJNO
    Złote gody to niezwykłe wydarzenie, wyjatkowe święto, które obchodzi się po 50 latach wspólnego pożycia małżeńskiego. Wspólne pół wieku to dowód wzajemnej miłości, zrozumienia istoty związku małżeńskiego i zbudowania trwałego gmachu, jakim jest rodzina. To wspaniały wzór mądrego życia i przykład dla młodych którzy decydują się związać węzłem małżeńskiem zakładając rodzinę.
    Uroczyste spotkanie par obchodzących złote i szmaragdowe gody małżeńskie odbyło się 24 października 2014 r. w restauracji Karczma Mazurska w Spychowie.
na uroczystośc przybyli:
     1. Marta i Józef Rzepscy

     2. Marianna i Henryk Trzcińscy
obchodzący Szmaragdowe gody (55 lat małżeństwa)
     1. Teresa i Roch Bałdyga
     2. Marianna i Tadeusz Folga
     3. Krystyna i Jan Hałasa
     4. Gudrona i Józef Paradowcy
     5. Krystyna i Gerhard Siekerscy
     6. Zofia i Henryk Szwaraccy

     7. Stanisława i Stanisław Zera
obchodzacy Złote gody (50 lat małżeństwa)
     Po uroczystym przemówieniu i odnowieniu ślubów w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, Wójt Gminy Świętajno Janusz Pabich dokonał dekoracji szanownych Jubilatów medalami i wręczył im legitymacje. Nie zabrakło również pamiątkowych dyplomów, kwiatów oraz prezentów. Swoją  obecnością uroczystość zaszczycił proboszcz parafii Świętajno ks. Krzysztof Witwicki, który również wręczył Jubilatom upominki.
    Po części oficjalnej Jubilaci wraz z członkami rodziny i zaproszonymi gośćmi zasiedli do stołu na słodki poczęstunek na którym nie mogło oczywiście zabraknąć tortu. Uroczystość uświetnił występ zespołu "ALTRE" w składzie Joanna Gawryszewska i Ewa Małż, które wykonały kilka wzruszających utworów.
     Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze i mamy nadzieję, że długo pozostanie w pamięci zarówno Jubilatów jak i zaproszonych gości.
Z okazji jakże pięknych - Złotych i Szmaragdowych Godów życzymy Wam
abyście dalej szli przez życie,
trzymając się mocno za ręce zawsze uśmiechnięci,
zawsze razem,
zawsze pewni swoich uczuć.
Kierownik USC
Liliana Napiórkowska

  gody2014a.jpg
gody2014b.jpg
gody2014c.jpg
gody2014d.jpg
gody2014f.jpg
gody2014g.jpg
gody2014h.jpg
gody2014i.jpg
gody2014j.jpg
gody2014o.jpg
gody2014p.jpg
gody2014l.jpg
gody2014m.jpg
gody2014n.jpg
 
 
Przygarnij mnie
12.07.2012.

 

psiaki1.jpg      P R Z Y G A R N I J       M N I E      


   Te wyjątkowe pieski znajdują się na oczyszczalni ścieków w Świętajnie.    Są wyjątkowo łagodne i czekają na właścicieli, którzy je pokochają.
Kontakt - oczyszczalnia scieków lub tel. 89 6232066, 89 6232060.


Zdjęcia dostępne w galerii zdjęć